6 miesięcy+

A co, gdy musicie zrezygnować z glutenu w diecie? Jak sprawić, by tradycyjnie glutenowe potrawy i wypieki nie traciły na swoich właściwościach? Tu kluczem jest wybranie mąki bezglutenowej o określonych właściwościach, w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć w kuchni. Czasem konieczne jest wykorzystanie mieszanki takich mąk.

Jest wiele rodzajów mąk bezglutenowych, które powstają z pseudozbóż, nasion roślin strączkowych, orzechów. Jedyną zbożową mąką bezglutenową jest mąka owsiana. Owies jest naturalnie bezglutenowy, ALE ! często też skażony glutenem, dlatego produkty owsiane w 100% bezpieczne w kontekście glutenu muszą być opatrzone certyfikatem przekreślonego kłosa.

No dobra. Czas na konkret. Pokażemy Ci, jak korzystać z poszczególnych rodzajów mąk bezglutenowych. Dowiesz się też, jakie mają wartości odżywcze. Nie ma sensu rezygnować z glutenu bez wskazań medycznych, ale warto włączyć do diety mąki bezglutenowe i częściowo zastąpić nimi mąkę tradycyjną, bo mają moc wartości odżywczych, więc wiele zyskujecie.

Mąka owsiana

Musicie być na diecie w 100% bezglutenowej? Koniecznie wybieraj produkty z certyfikatem przekreślonego kłosa.

To bardzo dobry zamiennik mąki pszennej, ze względu na właściwości kleiste. Sprawdzi się we wszystkich wypiekach i potrawach, w których normalnie wykorzystujemy mąkę pszenną. Zawiera bardzo dużo błonnika, a oprócz tego to świetne źródło: magnezu, potasu, wapnia, selenu, cynku, czy miedzi.

Mąka jaglana

Powstaje przez zmielenie kaszy jaglanej. Mąka jaglana ma lekko orzechowy posmak. Jest mąką raczej neutralną w smaku, więc nadaje się do wypieków słodkich i wytrawnych. Najlepiej sprawdzi się w wypiekach o kruchej teksturze, ale też w naleśnikach, muffinkach. Najlepiej używać w mieszance z mąką kukurydzianą czy ziemniaczaną.

Jest doskonałym źródłem magnezu, żelaza oraz witamin z grupy B. Jest lekkostrawna, alkalizująca, ma właściwości antyoksydacyjne.

bezglutenowe mąki

Mąka z ciecierzycy, soczewicy

Mąki z nasion roślin strączkowych mają bardzo intensywny smak i dobrze mieszać je z mąkami o bardziej neutralnym smaku. To świetny zagęstnik do sosów, zup, ale także dodatek do pulpetów czy jako panierka. To tłuste, ciężkie mąki, ale zawierają najwięcej białka. Z innymi mąkami bardzo dobrze sprawdzą się np. w cieście drożdżowym. Dobrze sklejają ciasto, nadają mu wilgotności.

Mąka kukurydziana

To mąka o dość intensywnym smaku i zapachu. Nadaje wypiekom kruchość, ale też ziarnistą strukturę. Ze względu na dużą zawartość skrobi ma właściwości sklejające. Wypieki z tej mąki są „ciężkie”, często wychodzą z zakalcem. Ale to doskonały dodatek do miksów mąk bezglutenowych i dobry zagęstnik do zup i sosów. Mąka kukurydziana zawiera dużo błonnika, witaminy A, B1, B6, magnezu, żelaza i cynku oraz antyoksydanty, w tym karotenoidy zapobiegające chorobom oczu.

Mąka gryczana

Ma intensywny smak i zapach. Idealna do potraw wytrawnych, ale fajnie podbija smak ciast czekoladowych i orzechowych. Najlepiej wykorzystać do wypieku pieczywa i makaronów. Dobrze wymieszać z inną mąką o bardziej neutralnym smaku. Stosując w potrawach, dostarczasz białka, błonnika, witamin z grupy B, magnezu i miedzi.

Mąka migdałowa

Jedna z mąk orzechowych, które są ciężkie i tłuste i dlatego należy stosować je w mieszankach z mąkami uniwersalnymi. Jej słodki, delikatny smak jest wykorzystywany w różnego rodzaju wypiekach: ciasteczkach, naleśnikach itp. Można ją spożywać także na surowo, jako dodatek do jogurtów, koktajli, jako posypkę. To bogactwo wartości odżywczych: witamina E, magnez, potas, ryboflawina, niacyna, żelazo, cynk, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a przy tym zawiera stosunkowo mało węglowodanów.

Mąka ryżowa

Mąka ryżowa ma bardzo słabe właściwości sklejające, dobrze więc mieszać ją z innymi: ziemniaczaną, owsianą. Ma delikatny smak, a wypieki z jej udziałem są lekkie. Jest najpopularniejszą mąką bezglutenową na świecie, najczęściej wykorzystywaną do produkcji makaronów.

Mąka z amarantusa

Ma ziemisty smak i łatwo przyjmuje smak innych składników zawartych w potrawie. To bardzo fajna alternatywa dla mąki pszennej, fajnie spulchnia wypieki, z niej powstałe. To doskonałe źródło białka, magnezu, manganu, fosforu i żelaza a także folianów.

Kilka przepisów bezglutenowych z naszego bloga:

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep