Boisz się, że Twoje dziecko się zadławi?

Setki spotkań warsztatowych z czytelniczkami, spora ilość maili od Was oraz badania, których jest coraz więcej, świadczą o tym, że BLW nie jest już uważane za ”modę”, trend, chwilowy zachwyt.

BLW czyli baby led weaning – to naturalna metoda karmienia niemowląt. Podążanie za dzieckiem, jego wyborem, odczuwaniem głodu i sytości, przy jednoczesnym karmieniu mlekiem na żądanie, a nie ograniczaniem mleka na rzecz pokarmów stałych.
BLW to najlepsza, sensoryczna zabawa, która niesie same korzyści dla rozwoju dziecka.

Piszecie, że obawicie się rozpocząć BWL, przede wszystkim bo obawiacie się zadławienia.
Rozumiemy. Każdy się tego boi. My również. Ale strach może być albo mobilizujący, albo skłaniający do ucieczki. Prawda?

Oswójmy więc Wasz strach, tłumacząc! Jak rozsądnie, bezpiecznie i bez stresu rozpocząć blw? Jak możemy Was przekonać i uspokoić? To proste:

 1. Zapraszamy Was na 7 edycję naszego bestsellerowego kursu blw online.
 2. Jeszcze tylko
   5 dni trwa sprzedaż KURSU W WERSJI PREMIUM, 
  gdzie poza 7 lekcjami online video (w tym lekcja z ratownikiem medycznym), 21 plikami pdf do pobrania, otrzymujecie jeszcze
  7 dni naszego wsparcia w zamkniętej grupie na Facebooku.
  Każdego dnia jedne live i odpowiedzi na każde pytanie pod postem. To jeszcze nie koniec, dołączając do grupy, możecie czytać i oglądać wszystkie poprzednie posty i live ze wszystkich 5 edycji, w tym gościnny live ze specjalistą – ratownikiem medycznym.
 3. Musisz poznać zasady bezpiecznego rozszerzania diety! Zobacz niektóre z nich:
  – dziecko powinno siedzieć stabilnie z podparciem lub bez, plecy oparte, nie odchylone,
  – produkty które dziecko dostaje do skosztowania powinny być odpowiedni przygotowane – zabrania się podawania twardych, surowych warzyw, owoców,
  – małe produkty spożywcze jak ciecierzyca, winogrona, borówki, zawsze powinny zostać najpierw rozgniecione, przekrojone w odpowiedni sposób (przykłady 50 pierwszych dań pokazujemy szczegółowo w jednej lekcji kursu www.kursblw.pl),
  – nie wolno wkładać dziecku jedzenia do buzi, to ono kontroluje jaki duży kawałek umieści na języku i co dalej z nim zrobi,
  – zabrania się również podawania maluszkom orzechów w całości, ale sproszkowane możesz śmiało podawać,

Jak widać, zasad jest sporo, wszystkie omawiamy dokładnie w jednej z lekcji naszego kursu. A to tylko jednak z 7 lekcji, zobacz wszystkie tematy naszych lekcji tutaj >>>>KURSBLW.PL

Nadal się boisz tego jak powinnaś zareagować gdy dziecko zaczyna kaszleć, krztusić się podczas nauki samodzielnego jedzenia? Zobacz filmik z 6 miesięczną Zuzią. Zobacz go do końca – popatrz na pracę jaką samodzielnie wykonuje dziecko językiem, wargami, mimiką.

Co warto wiedzieć podczas rozszerzanie diety niemowlaka?

Widzisz teraz jak wygląda dziecko, które zaczyna się krztusić przyjmowanym pokarmem. Jak sobie radzi językiem i jak samodzielnie je i połyka pokarm. BLW nie zwiększa niebezpieczeństwa zadławienia, jeśli tylko przebiega w bezpiecznych warunkach.
Zapamiętaj!

Podczas nauki jedzenia można zaobserwować dwa rodzaje zachowań dziecka:

 1. (ang. gagging) kaszlenie/odkrztuszanie/cofanie treści jedzenia
  – występuje często na początku nauki samodzielnego jedzenia,
  – słychać je! to znaczy, że dziecko jest aktywne, kaszle, czasem wymiotuje, 
  – jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu,
  -tak! wywołuje Twoją panikę i chęć natychmiastowej pomocy dziecku – poczekaj, ono sobie poradzi co widziałaś na filmie z Zuzią,
  – odruch cofania pokarmów zaczyna zanikać koło 8 miesiąca życia,
  – dziecko jest czerwone, aktywne, głośne.

  2. (ang. choking) dławienie
  – występuje rzadko i może się zdarzyć nie tylko dziecku, ale i dorosłemu,
  – występuje podczas jedzenia, picia i innych czynności – np. gdy dziecko wkłada przypadkiem leżącą monetę do buzi, lub klocek lego 😛
  – jest ”ciche” – dziecko przestaje się bronić, sinieje na buzi, nie radzi sobie z odkrztuszeniem, ma problemy z oddychaniem, kaszel nie jest efektywny.
  – wymaga interwencji dorosłego lub personelu medycznego.

  Badania, które były prowadzone w obrębie zagadnień związanych z metodą blw, dają następujące wyniki:

  1. Pierwsze randomizowane badanie kontrolowane, w którym zbadano wpływ metody BLW na spożycie żelaza, parametry hematologiczne i wzrost u niemowląt karmionych piersią świadczą o tym, że BLW może być alternatywnym uzupełniającym rodzajem karmienia w stosunku do ”tradycyjnego” karmienia dziecka łyżeczką, bez zwiększania ryzyka niedoboru żelaza, zadławienia lub upośledzenia wzrostu <źródło>.
  2. Niemowlęta, u których stosowano BLW z uwzględnieniem podstawowych zachowań minimalizujących ryzyko zadławienia, nie wydają się bardziej skłonne do dławienia się, niż niemowlęta u których stosowano tradycyjny sposób karmienia <źródło>.
  3. BLW nie jest metodą, która została poddana szczegółowym badaniom naukowców. Konieczne są długoterminowe badania podłużne, aby dowiedzieć się więcej na temat BLW <źródło>.
  4. Badania przeprowadzone w Nowej Zelandii dały kolejne spostrzeżenia dotyczące blw. Niemowlęta karmione metodą BLW częściej spożywały rodzinne posiłki, ale wydawały się mieć wyższe spożycie tłuszczu i tłuszczów nasyconych oraz niższe spożycie żelaza, cynku i witaminy B12. Dużej części obu grup (karmienie blw i karmienie łyżeczką) zaoferowano żywność, która może stanowić ryzyko zadławienia <źródło>.
  5. Obecnie wciąż nie ma wystarczających dowodów, aby wyciągnąć wnioski na temat podejścia BLW, pod względem adekwatności spożycia energii i składników odżywczych, ze względu na niską jakość dowodów. W rzeczywistości utrzymują się obawy, ponieważ niektóre wcześniejsze badania obserwacyjne wykazały, że matki stosujące metodę BLW oszacowały, że ich dzieci zjadły więcej mleka i mniej stałych pokarmów w porównaniu do tych po tradycyjnym odstawieniu od piersi, koncentrując uwagę na nieodpowiednim spożyciu składników odżywczych przez niemowlęta od 6. miesiąca życia dalej. Niemniej jednak inne dowody z nowszych randomizowanych badań sugerują, że zmodyfikowane podejście BLW- BLISS), mogą mieć pozytywny wpływ zapobiegawczy na ryzyko zadławienia i niedoborów składników odżywczych <źródło>.

Już wkrótce my również postaramy się dzięki Waszej pomocy przeprowadzić badania związane z BLW w Polsce. Decydując się na rozszerzania diety metodą BLW, decydujesz się na:

 • wspólne, rodzinne posiłki,
 • spędzanie czasu w kuchni tylko raz – gotujesz jeden obiad dla całej rodziny (tutaj możesz zobaczyć nasz ebook z 50 przepisami na początek ”Po 6 miesiącu!” klik).
 • świadome rozszerzania diety,
 • naukę samodzielności i samokontroli, za które odpowiedzialne jest dziecko, a nie nad którym stoi wciąż liczący łyżeczki rodzic:)
 • karmienie dziecka i całej rodziny zdrowo, różnorodnie i z alaantkoweblw!:)

Jeśli mimo wszystko wciąż zastanawiasz się nad innymi aspektami metody BLW, zapraszamy Cię do zapisania się na naszego newslettera i pobranie darmowego ebooka
”6 praktycznych wskazówek – jak podać dziecku pierwsze posiłki”
kliknij poniżej:

PAMIĘTAJ,

jeszcze tylko kilka dni trwa sprzedaż kursu blw premium, zobacz szczegóły!

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep