Tak, tak – dziś mamy dla Was bób. Nie śmiać siĘ. W te upały więcej nie trzeba:) Niby wszyscy go znają, ale wciąż jest to strączek za rzadko spotykany na polskich stołach. A to taki wartościowy smakołyk. Ma dużą zawartość bialka i kwasu foliowego. Genialny dla kobiet w ciąży. Nie przegapcie go, bo sezon na tego zielepucha nie trwa wiecznie. Poza tym – to najszybsza forma sycącego obiadu. Lenistwo podpowiada nam często tę potrawę latem. Lubicie? 

Składniki

  • woreczek bobu (około 300g)
  • 2 ząbki czosnku
  • kilka gałązek koperku
  • 2 łyżki masła
  • opcjonalnie: jajko, kilka plastrów boczku
  • posiekany szczypiorek do posypania jajka

Zagotuj wodę w garnku.

Bób wypłucz na sitku, czosnek obierz, koperek posiekaj.  Dodaj bób do gotującej się wody, wraz z czosnkiem. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem około 7 minut*. Odcedź z wody, przełóż do miseczki. Oddziel czosnek i rozgnieć go widelcem. Dodaj do bobu czosnek i masło, zamieszaj, by się rozpuściło pod wpływem temperatury bobu. Posyp koperkiem.

Niemowlakowi zdejmij skórkę i ugotuj tak, by był miękki i się rozpadał. Możesz go również rozgnieść widelcem.

Bób podajemy w różnych wersjach.

1. Sam, okraszony masłem, czosnkiem i koperkiem. 

2. Z jajkiem sadzonym posypanym szczypiorkiem. 

3. Z jajkiem sadzonym i czipsami z boczku (plastry boczku usmażone na suchej patelni) – to wersja dla dorosłych i starszych dzieci (usatysfakcjonuje mięsożernych partnerów)

Dorośli mogą doprawić potrawę pieprzem i solą.

* Kwestia gotowania – im dłużej gotujesz bób, tym bardziej miękki on będzie. W miarę upływu czasu będzie stawał się mazisty i pomarszczony, zmieni również kolor – ściemnieje. Jesli chcesz zjeść bób zielony, chrupki i soczysty, gotuj go maksymalnie 7 minut.

Latem bobasy nadal brudzą się przy jedzeniu, ale nie chcemy dzieci ubierać w długie rękawy fartuszków. Dlatego zaprojektowałyśmy piękne śliniaki, których zaletą jest to, że są długie i mają kieszonkę. Chronią nóżki na całej długości, a jeśli chcesz, możesz przytrzasnąć długi śliniak blatem od krzesełka i w ten sposób będzie on łapał jedzonko, które spada. 

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep