BLW na wakacjach

Poznajcie naszą subiektywną listę wskazówek i porad, które pomogą zorganizować się przed wyjazdem i na wczasach z ”dzieckiem BLW” 🙂

Jak zorganizować BLW na wakacjach z niemowlakiem? Nasza lista wskazówek:

 • Wiek dziecka – jeśli dziecko jest małe (ok 6-7 mies.) może być trudniej niż z roczniakiem czy 2 latkiem. Warto wtedy zastanowić się, czy na czas wyjazdu wolicie „odpocząć” od BLW i
  a) dawać samo mleko,
  b) np. karmić łyżeczką czy może…
  c) idziecie na żywioł i sprzątacie po posiłku również na wakacjach:)

  Inną kwestią jest to, czy dziecko nie będzie i tak domagało się posiłku stałego… Zastanów się więc jakim ”typem” jest Twój bobas i czytaj dalej:)

hotel albatros jarosławiec

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko, które poznało już „smak” samodzielnego jedzenia, nie zaakceptuje karmienia go łyżeczką, warto to sprawdzić wcześniej, jeśli wolicie na wakacjach je karmić, albo będziecie musiały podawać jedzenie, bo nie będzie warunków do samodzielności.

Jeśli dopiero przymierzacie się do blw i nie zaczęliście, to raczej wyjazd nie jest wg nas dobry momentem na rozpoczęcie. Jeśli macie taką możliwość, poczekajcie z rozpoczęciem rozszerzania diety do powrotu.

Pamiętajcie, że dzieci różnie reagują na zmiany. Sama podróż może być męcząca, a jedzenie np. w hotelu czy barze, może smakować zupełnie inaczej niż placuszki od mamy. Nie ma w tym nic dziwnego, że dziecko może odmawiać zamówionych dań, ze względu na ich nieznajomość.

Sklepowe słoiczki ratunkiem? – nasze zdanie na ich temat możecie przeczytać TUTAJ. W skrócie – jeśli Wasze dzieci je akceptują to opcja na wyjeździe jest całkiem spoko, ale uprzedzamy, że lepiej nie podawać pierwszego słoiczka na wczasach z myślą, że cały wyjazd dziecko będzie je jadło, bo co, jeśli okaże się, że kategorycznie ich nie chce? Po prostu dajcie spróbować słoiczkowego jedzenia dziecku jeszcze w domu i zobaczcie, jaka będzie reakcja.

Możecie też przygotować własne słoiczki z domowym jedzeniem. Cały post na ten temat WRAZ Z PRZEPISAMI powstał dawno temu, gdy pierwszy raz jechałam z dzieckiem nad morze i możecie go przeczytać TUTAJ.

Zanim wyjedziecie, dobrze zorientujcie się, jakie warunki czekają Was na miejscu (chyba, że jedziecie kolejny raz w znaną Wam miejscówkę). Jeśli jest to hotel czy pensjonat, zwróćcie uwagę na to, czy do dyspozycji macie:

 •  krzesełko do karmienia (i gdzie można spożywać posiłki, czy w pokoju, czy tylko w wyznaczonej jadalni),
 •  czy macie możliwość przygotowania lub podgrzania posiłku ( i gdzie – w ogólnodostępnej kuchni czy mikrofalówce 🙂 czy może w pokoju),
 •  czy macie do dyspozycji kuchenkę i garnki czy raczej musicie wziąć swoje gary,
 •  jeśli wybieracie się do miejsca, w którym wyżywienie macie w cenie, zorientujcie się, czy będą tam dania dostosowane do niemowląt oraz jak obsługa reaguje na dziecko rzucające kalafiorem w kelnera:)

Pomyślcie, czy chcecie jeść wspólnie np. na mieście czy nie wygodniej dla Was i dziecka będzie np. by najadło się w pokoju, który wynajmujecie (np. tego co mu ugotujecie), a w knajpce dostało na czas Waszego posiłku tylko jakąś przekąskę. Zwłaszcza przy malutkich bobaskach lepiej uważać na to, co dajemy im do jedzenia z nieznanego źródła.

Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że np. 13 m Alicja jadła większość posiłków na wakacjach w domku, w którym mieszkaliśmy. Jadła to, co jej zawekowałam w słoikach i podgrzałam na miejscu (mam na myśli obiady). Ale już rok później, kiedy miała skończone dwa latka, jadła to co my w nadmorskich barach:) Dla odmiany jej 7 m siostra Zuzia dostawała wybrane produkty ze szwedzkiego stołu w Albatros SPA & SKI Jarosławiec, w którym mieszkaliśmy. Różnica polegała na tym, że miałam do wyboru naprawdę całą gamę pokarmów np. jajka, pieczywo, warzywa i owoce, które były świeże, a jadalnia hotelowa bardzo czysta i przygotowana pod małe dzieci, co więcej dzieci BLW!

Jeśli chcecie uniknąć „fochów” dziecka w restauracji to:

 • nie sadzajcie dziecka w krzesełku w czasie oczekiwania na jedzenie,
 • pozwólcie dziecku wybrać danie (mam na myśli starszaków),
 • zaakceptujcie to, że dziecko może być rozproszone zbyt dużą liczbą bodźców,
 • pomóżcie w jedzeniu, jeśli dziecko Was o to poprosi,
  – możecie też wziąć dla niego/ dla niej ulubione sztućce czy talerzyk i kubek.

Wybierając jedzenie „na mieście”, zwracajcie uwagę na:

 • czas oczekiwania na danie,
 • ilość dostępnych krzesełek do karmienia oraz ich jakość i czystość,
 • poproście obsługę o umycie blatu krzesełka, nawet jeśli wygląda na czysty lub zróbcie to samodzielnie (ja tak zawsze robiłam),
 • przygotujecie swój zestaw: naczynia (jeśli dziecko chce jeść ze swoich), fartuszek, mokre chusteczki i foliową siatkę, w którą zgarniecie resztki jedzenia i wyrzucicie po posiłku.

Dla większości z Was to oczywiste, ale warto przypomnieć- posprzątajcie z podłogi po swoim dziecku:)

Często pytacie również o to jakie przekąski nadają się do auta. Żadne – PODCZAS JAZDY NIE PODAJEMY DZIECKU JEDZENIA, ale na postoju warto się posilić czymś mało brudzącym i lekkostrawnym. 

To chyba tyle. "Kilka" drobnych BLW - wskazówek, jak to przy dziecku bywa:)

Coś byście dodały do tej listy?

A skąd my takie mądre 😛 A z doświadczenia. 8 lat macierzyństwa, łącznie 4 dzieci i dwóch mężów i doszłyśmy do perfekcji w pakowaniu, szukaniu, ustalaniu:) Nie bez znaczenia jest fakt, że znalazłyśmy już swoje idealne miejsce na wakacje z dzieckiem. W tym roku będzie to nasz szósty! już raz w naszej ukochanej miejscówce:

Albatros Spa & Ski  w Jarosławcu

hotel w Jarosławcu

Nie myślcie, że podeszłyśmy do tego miejsca tak bezkrytycznie. Sprawdziłyśmy wszystko, a im więcej chciałyśmy skrytykować, tym bardziej się zadziwiałyśmy pozytywnie. Dlatego Albatros otrzymał od nas wzorową recenzję jako miejsce przyjazne BLW z warunkami i atmosferą prorodzinną. O tym przeczytacie tutajtutaj. W Albatrosie Tola miał również swój złoty okres w rozszerzaniu diety – jadła jak Alf o czym piszemy w tym wpisie.

Bufet BLW dla dzieci jest dostępny tylko w terminie wakacyjnym:
02.07-21.08.2022

Albatros w Jarosławcu, to NASZE – ALAANTKOWE miejsce na rodzinne wakacje z dziećmi.

 • To miejsce z kuchnią serwującą w sezonie letnim dania BLW, z naszych, alaantkowych przepisów!!!

 • Oferuje „Akademię Małego Twórcy” czyli liczne animacje dla dzieci 
 • Ma SPA z dostępem do zabiegów, basenów, sauny i jacuzzi.

 • Ma jeden basen letni z podgrzewaną wodą i drugi, kryty
 •  
 • Zapewnia wiele udogodnień dla rodziców małych dzieci – łóżeczka, wanienki, przewijaki, nocniki, nawet wózek gondolę/spacerówkę!
 • Personel jest przyjaźnie nastawiony do dzieci i rodzin, bo właściciele sami mają dzieci i rozumieją potrzeby rodziców 🙂
 • No i perełka: mają kryty stok narciarski. Tak, dobrze przeczytałaś, narty nad Bałtykiem:)
 • Zobaczcie film z Albatrosa z naszym udziałem:

Widzimy się w Albatrosie? Do zobaczenia!

Wpis powstał pod patronatem miejsca przyjaznego BLW 

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep