Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

27 czerwca 2022

Ze skórką czy bez? Przyklei się do żołądka czy nie?

Ze skórką, bez skórki, obierać, sparzyć, utknie, nie utknie, a może się przyklei, bo mi się przykleiło kiedyś. Skórka owoców i warzyw to zagadnienie, które bardzo nurtuje. Poradzimy i temu. Uporządkujmy. Kiedy mogę podać dziecku owoce ze skórką? Oczywiście, że nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi i gotowych tabelek. Po prostu tutaj obowiązuje zasada...

niemowlę je jabłko

Ze skórką, bez skórki, obierać, sparzyć, utknie, nie utknie, a może się przyklei, bo mi się przykleiło kiedyś.

Skórka owoców i warzyw to zagadnienie, które bardzo nurtuje. Poradzimy i temu. Uporządkujmy.

Kiedy mogę podać dziecku owoce ze skórką?

Oczywiście, że nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi i gotowych tabelek. Po prostu tutaj obowiązuje zasada „wtedy, kiedy dziecko będzie gotowe i chętne”.

  • GOTOWE – tzn. umiejętności rozdrabniania pokarmu pozwolą mu na to, by sobie poradziło ze skórką.
  • CHĘTNE – będzie lubiło jeść owoce ze skórką.

Tola mając rok, jadła paprykę bez skórki, pomidora bez skórki, ale jabłko i gruszkę ze skórką. Ale, co ciekawe, gdy dawałam jej wcześniej jabłko ze skórką, zjadała je chętnie, tyle że każdy kęs tak obrabiała w buzi, żeby skórkę wypluć. Wszędzie dookoła było pełno kawałków skórki;)

Radzimy jednak na starcie nauki jedzenia, obierać warzywa i owoce w myśl zasady, że pomagamy i ułatwiamy początek rozszerzania diety, a nie utrudniamy.

A co jak się przyklei do żołądka?

NIC.

BO SIĘ NIE PRZYKLEI.

Ta skórka na żołądku, co to ma być przyklejona do jego ściany, zalegać i potem zostać zwrócona razem z pozostałą treścią żołądkową, TO MIT.

Z medycznego punktu widzenia to niemożliwe. Błona śluzowa żołądka czynnie wydziela sok żołądkowy, do tego ściany żołądka mają perystaltykę, ruszają się. Taka skórka, technicznie rzecz ujmując, nie jest w stanie się przykleić do czegoś, co fizjologicznie nie ma warunków do tego.

Zapytacie, dlaczego w takim razie wymiotuje się czasem po zjedzeniu pomidora, czy jabłka ze skórką. No bywa… Z różnych powodów. Często z powodu niedomycia warzywa czy owocu lub z innych, ale… na pewno nie jest winna temu ta nieszczęsna skórka.

ERGO:

nie obierajmy wszystkiego, co się da (słyszałyśmy, że i winogrona też;)), na zasadzie

„A… w razie czego, gdyby okazało się, że jednak się przyklei”

Odbieramy dzieciom w ten sposób szansę na nauczenie się radzenia sobie ze skórką, to się ciągnie miesiącami i nagle dziecko ma 4 lata, a rodzic nadal obiera…

PS Gdy dziecko nie polubi skórki, na pewno nam to zasygnalizuje plując gdzie popadnie lub zwyczajnie – nie jedząc. Ale gwarantujemy Wam, jabłko w całości, w skórce  – robi wrażenie;)

* opieka merytoryczna – mgr Alicja Jaczewska lekarz pediatra

Marcelinka (53 of 71)
Antoś (74 of 86)
Antoś (40 of 86)


Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (35)

Dominika

Dodano opinię: 14.11.2019

Znam prawie już 7 łatkę, której obiera się owoce że skórki ??

Maria

Dodano opinię: 14.11.2019

No i ? 🙂

Agata

Dodano opinię: 14.11.2019

I co z tego wynika? Ja mam 30 lat i obieram jabłko ze skórki 😀

Karolina

Dodano opinię: 14.11.2019

Znam prawie 40 latka, który obiera owoce ze skórki:p

Anna

Dodano opinię: 15.11.2019

No i? Ja mam ponad 30 i dalej obieram sobie np. jabłka i gruszki ze skórki, a skórki śliwek, winogron, nektarynek itp. wypluwam. Po prostu mi nie smakują i przeszkadzają, więc po co się męczyć?

Jola M.

Dodano opinię: 14.11.2019

Ja osobiście wole jabłko bez skórki ?‍♀️ Córa całe jabłko je ze skóra ale czasem chce obrane i pokrojone ?

Marika

Dodano opinię: 14.11.2019

Rozumiem podejście do obierania owoców ale co jeśli obieram je ze względu na możliwie występujące pestycydy w skórce?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.11.2019

Wybór rodzica.

Dorota

Dodano opinię: 14.11.2019

Muszę przyznać, że jeszcze nigdy w życiu nie obrałam papryki ?

Kasia

Dodano opinię: 14.11.2019

4 latka której obiera się wszystko ze skórki to u mnie w rodzinie standard ? ma tez 2,5 letnia siostrę i jej mama ostatnio była w szoku, wręcz oburzona, że podaję mojej 9-cio miesięcznej córce rosół z MAKARONEM nie zmielonym na papkę ?

Małgośka

Dodano opinię: 14.11.2019

Mój 4 latek nie tknie niestety nie obranego jabłka czy gruszki…

Marta

Dodano opinię: 15.11.2019

Mama mi obierala chyba do 12 roku życia ?

Monika

Dodano opinię: 15.11.2019

Dominika i co w związku z tym? Twoje dziecko? Widocznie Rodzice tak nauczyli lub z jakiś innych powodów tak zrobili. Od obranego owoca jeszcze nikt nie umarł Dominiko….. moje dziecko 5 letnie je ze skórką ale czasem poprosi żeby np obrać skórkę z jabłka. Bo chce zjeść tym razem bez.

Mama

Dodano opinię: 15.11.2019

Ja od samego początku paprykę dawałam ze skórka a jabłko obieram a faktycznie córka sobie siper radzi bo często leży skórka od papryki wiec czas przestać obierać jabłko :p

Anna

Dodano opinię: 15.11.2019

Na stanie rok i 3 miesiące, obieram ze skórki jabłka, ponieważ idą mu trójki. Gruszki najpierw nie obierałam, potem zaczęłam po incydencie rzygania, teraz znowu nie obieram. Skórka ma prawo się przykleić i się przykleiła – ale nie do żołądka. Przykleiła się w jamie ustnej podrażniając ośrodek wymiotny, a nie dał rady jej ściągnąć językiem. Pomidory obieram od święta (na przykład do sałatki), papryki nigdy. Zjada ze skórką jak leci.

Ania

Dodano opinię: 15.11.2019

Moja prawie 6 latka je prawie wszystko ze skorka, prawie…oprócz gruszki i brzoskwini „bo maja włoski”
😉

Monia

Dodano opinię: 15.11.2019

A jak maluch poradzi sobie z gryzieniem kawałka jabłka skoro ono jest twarde, a zębów jest 6? Jestem ciekawa, bo u nas jest taka sytuacja. Tylko, że jak dałam jabłko to maluch się zadlawil. Niestety skończyło się na ogromnym płaczu, moim przerażeniu i ratowaniu. Teraz boję się dać ponownie, bo ewidentnie nie umial sobie poradzić i pogryźć lub cokolwiek innego. Tylko maleńkie kawałeczki bułki próbuje gryźć. Poza tym tylko papki, inaczej odruch wymiotny.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.11.2019

zależy jaki to maluch i ile ma. jeśli m 6 zębów, tzn., że już starszy niemowlak, więc odruch wymiotny na wszystko prócz papki jest niepojący i lepiej poradzić się logopedy.

Asia

Dodano opinię: 30.11.2019

u nas też był taki etap, że musieliśmy wrócić do papek, bo inaczej odruch wymiotny. jak się później okazało, było to wina wychodzącej czwórki 🙂 jak już się przebiła, to zaczął jeść wszystko i nawet jabłko w całości obrabia 😀 dajcie sobie czas!

Ewa

Dodano opinię: 15.11.2019

Jesteśmy z mężem po 30ce i oboje wolimy jabłka bez skórki. Brzoskwiń, śliwek itp. owoców nie obieramy. Za to pomidora, który wyląduje w piekarniku (np. na pizzy) zawsze obieram ze skórki. Też jestem za tym, żeby dzieciom dać spróbować różnych opcji, ale myślę że dzieci, podobnie jak dorośli mogą mieć swoje preferencje. Dlatego czasem też obieram niektóre owoce że skórki, przez co mogę być oceniana. Wolę, żeby zjadły obrany owoc, niz żeby nie zjadły go w ogóle. Radykalizm nie jest dobry w żadną stronę.

Ilona

Dodano opinię: 15.11.2019

Ja obieralam pomidora i sliwke przez okolo 2 msc. ???
Maly ma 20 miesiecy i je wszystko ze skorkami ??

Kasia

Dodano opinię: 15.11.2019

Ja mam prawie 27 lat i nie dam rady zjesc nic ze skorka, wszystko musze miec obrane ? nie mam pojecia jak karmili mnie rodzice kiedy bylam dzieckiem, ale tak jest i juz. Teraz moja juz prawie roczna corka ma niektore owoce/warzywa obierane, ale zawsze zostawiam po kawalku skorki i sprawdzam jak sobie radzi, jak bede widziala, ze daje rade to napewno przestane jej obierac calkowicie 🙂

Janka

Dodano opinię: 16.11.2019

16msc i ze skora jablko „je”. Skorkami pluje. Bez skorki nie chce ?. Winogrona przegryza i pluje, papryki nie tknie bo twarda

Marta

Dodano opinię: 16.11.2019

U mnie tak bardzo na czasie! W ciagu ostatniego tygodnia slyszalam to za kazdym razem jak dawalam mlodemu cale jablko ?‍♀️

MamaK

Dodano opinię: 16.11.2019

Moja mała ma niecałe 2 lata, ale jabłko musi być ze skórka 🙂 inaczej nie zje 😀

Asia

Dodano opinię: 30.11.2019

u nas też był taki etap, że musieliśmy wrócić do papek, bo inaczej odruch wymiotny. jak się później okazało, było to wina wychodzącej czwórki 🙂 jak już się przebiła, to zaczął jeść wszystko i nawet jabłko w całości obrabia 😀 dajcie sobie czas!

Beata

Dodano opinię: 08.12.2019

Nie potrafię przekonać się do pomidora ze skórką. Obieram go zawsze. Kilka lat temu zdarzyło mi się właśnie go nie obrać i kilka godzin później zwijałam się z bólu. Wszystko inne mi nie przeszkadza. Moje dziecko póki co je bez skórki, ale zobaczymy jak będzie później.

Karola

Dodano opinię: 02.10.2020

Jak byłam mała i mama robiła szarlotkę to z bratem zjadaliśmy skórki z jabłek i nie pozwalaliśmy ich wyrzucać ? a jak się trafiła taka długa to się prawie biliśmy o nią

alaantkoweblw

Dodano opinię: 05.10.2020

Znamy to hihi

Aska

Dodano opinię: 12.10.2020

Niestety, może skrajny przypadek, ale znajoma (jako dorosla osoba) po zjedzeniu pomidora ze skórką wymiotowala 2 tyg, chodzila od lekarza do lekarza i nic, w koncu po wykonanej gastroskopii lekarz wyjal przyklejona wlasnie do zoladka skorke z pomidora i jak reka odjal 😉 ja jak bylam dzieckiem wymiotowalam kilka dni po skórce, koncu sie udalo i obylo bez interwencji lekarskich. Takze jak to mówią, nigdy nie mow nigdy 🙂

alaantkoweblw

Dodano opinię: 12.11.2020

Nie jest to fizycznie możliwe, chyba, że medycyna się myli;) Wymioty są często wynikiem zjedzenia np. niemytych warzyw czy owoców, lub z innych powodów, może ich być mnóstwo.

Marian Nikodem

Dodano opinię: 25.05.2021

O jakie piękne wyparcie na podstawie niesprawdzalnej anegdoty podczas dysonansu poznawczego. Pani Aśko, nie jest niczym złym, być całe życie w błędzie, zwłaszcza takim wpojonym od dzieciństwa, ale kiedy ten błąd już ktoś pani wyjaśni, a pani się dalej upiera, to wygląda to śmiesznie.

Agnieszka

Dodano opinię: 26.06.2021

Z medycznego punktu widzenia są przypadki ze i operacyjnie trzeba było takie skórki nie wiem czy usuwać ale no… mówię tutaj o pomidorze bo tylko o takim przypadku słyszałam. To tak samo jak dorośli musza uważać z surowym czosnkiem żeby nie jeść go w kawałkach

Ewelina

Dodano opinię: 05.12.2021

U nas niestety zjedzenie pomidora ze skora skończyło się wymiotami. Corka 7 msc. Dieta BLW , pomieszana niestety z papkami, ponieważ ma liszaj na buzi od nietolerancji białka krowiego. – kiedy jedzenie jest w najlepszym momencie zaczyna piec i szczypac. Ona się denerwuje bo jej smakuje i chce jeszcze a buzia boli… dziś po 5 dniach leczenia buzi udało się zjeść śniadanie – z pomidorem właśnie- bez placzu. Niestety po 9h złego samopoczucia pojawiły się wymioty ze skora z pomidora. Dokładnie umyty. Nie wiem w takim razie jaka przyczyna i czy podawać dalej ze skorka czy obierac. Zdrowy rozsądek mowi obierac 🤷‍♀️ ale czy na pewno?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Wymioty mogły pojawić się z wielu przyczyn, a skórka pojawiła się w wymiotach, ponieważ po prostu nie została jeszcze strawiona. My jesteśmy zawsze za luzem i spokojem, więc jeśli dla komfort swojego wolisz podawać bez, to po prostu obieraj.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek