Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

09 czerwca 2022

Oparzenie termiczne u dziecka – co robić?

Oparzenia termiczne u dziecka - poznaj zasady postępowania.

Oparzenie wrzątkiem, to jedna z najczęstszych sytuacji jaka może wydarzyć się w domu. Zwykle do oparzenia dziecka gorącą herbatą czy kawą dochodzi, gdy niemowlak lub nieco starsze dziecko zaczyna się przemieszczać. Zazwyczaj wypadek jest konsekwencją niedopatrzenia dorosłych, którzy zostawiają gorące przedmioty w zasięgu ręki dziecka. Należy więc szczególnie dbać o to, by unikać sytuacji, w których małe dziecko ma możliwość przebywania w pobliżu: gorących garnków, naczyń, czy choćby żeliwnych kaloryferów a latem również grilla.

Jaki wpływ ma wysoka temperatura na nasze tkanki?

Temperatura powyżej:

 • 44°C -miejscowe uszkodzenie komórek skóry
 • 51°C- sprzyja destrukcji naskórka
 • 70°C- całkowite zniszczenie skóry

Wysoka temperatura wywołuje koagulację białka, martwicę oraz przekrwienie.

Podział oparzeń termicznych

OPARZENIA DZIELIMY WG GŁĘBOKOŚCI OPARZENIA:
 • powierzchowne oparzenia naskórka -,stopień I i IIa (rumień, bolesność skóry dziecka)
 • głębokie oparzenia – martwica skóry właściwej – stopień IIb i III (bąble, pęcherze widoczne na skórze) 
 • oparzenie tkanki podskórnej i głębiej (mięśnie, ścięgna, kości) stopień IV (mniejsza bolesność jako wynik uszkodzeń zakończeń nerwowych) 


Jak postępować przy oparzeniu termicznym?

!! Oparzenie bardzo boli !!

Reaguj natychmiast. Jeśli jest to możliwe, zaangażuj drugiego domownika, by ten znalazł i podał środek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen – najlepiej czopek) , w tym czasie możesz od razu zająć się schładzaniem dziecka.

SCHŁADZANIE DZIECKA
 1. Oparzenia schładzaj wodą. Nie polewaj rany gazowaną wodą! Nie schładaj kostkami lodu lub bardzo zimną wodą – wychłodzenie może przyczynić się do wstrząsu!
 2. Rozbierz dziecko, jeśli ubranie się stopiło i może ograniczać obrzęk kończyny. Stopiony plastik (z ubrania) znajdujący się wokół kończyny, może zacisnąć się na niej, gdy po urazie termicznym, ta zacznie się powiększać w wyniku obrzęku.

  Usuń stopione ubranie natychmiast!

 3. Drobne oparzenia schładzaj dłużej, większe ogranicz do 1 minuty, a następnie wykorzystaj mokre opatrunki (np. jałowe gazy, polewamy wodą.)

 4.  Umieść dziecko w wannie/ pod prysznicem i schładzaj wodą.

 5.  OPATRZ RANY suchym, czystym opatrunkiem, a NAJLEPIEJ OPATRUNKIEM HYDROŻELOWYM, który powinien znajdować się w domowej apteczce.

 6.  Owiń dziecko kocem termicznym, tak by nie dochodziło do utraty ciepła. Kontroluj temperaturę np termometrem, by nie doprawadzić do wychłodzenia organizmu. 

 7.  Wezwij Zespół Ratownicwa Medycznego, jeśli sytuacja tego wymaga.

Kiedy wezwać pogotowie przy oparzeniu termicznym?

 Kiedy wezwać ZRM lub udać się niezwłocznie na pogotowie?

 • Zawsze, gdy dojdzie do poparzenia ogniem, ponieważ dziecko może wymagać szybkiego zabezpieczenia dróg oddechowych!

 • Poparzenia powyżej 10% powierzchni ciała dziecka (przy zasadzie, że ramię dziecka stanowi 9% jego ciała).

 • Gdy oparzenie jest mniejsze niż 10%, ale może wywołać wstrząs.

Najważniejsza zasada! Zapobiegaj!

 • gorące naczynia, naczynia z gorącą zawartością pozostawiaj poza zasięgiem dziecka
 • zwróć szczególną uwagę na dzieci podczas organizowania ogniska czy grilla
 • zrezygnuj z nakrywania stołu obrusem, ceratą, jeśli stawiasz na nim gorące napoje lub dania
 • rozgrzane żelazko, prostownicę, itp. sprzęty agd pozostawiaj do wystygnięcia poza zasięgiem dziecięcych rąk


Nie zawsze uda nam się zapobiec trudnym, niebezpiecznym sytuacjom, nie zawsze będziemy mieli na nie wpływ, ale zawsze możemy mieć wpływ na to, co wydarzy się po niebezpieczeństwie. To od nas zależy, czy będziemy umieli pomóc dziecku. Niezależnie od tego, czy coś złego się wydarzy czy nie, musimy być gotowi zawsze. Bo w każdej chwili nasze dziecko może mieć krwotok, dostać wysokiej gorączki z drgawkami, mieć zapalenie krtani, zadławić się, zatruć … Odpowiedz sobie sam/a – czy umiesz odpowiednio zareagować i udzielić dziecku pomocy przed przyjazdem karetki?

Gdy dochodzi do wypadku, nie ma czasu na zastanawianie się, szukanie odpowiedzi w internecie, jest czas na pomoc, reakcję. Jako dorośli mamy obowiązek WIEDZIEĆ, jak pomóc. Zdobycie tej wiedzy należy do nas. Tu nie ma wytłumaczenia, że nie mamy czasu na kurs pierwszej pomocy, pieniędzy czy okazji. Bo jak spojrzymy sobie w oczy, gdy od naszej wiedzy będzie zależało zdrowie lub życie dziecka, a wiedzy tej nie będziemy mieli?

Kurs Pierwszej Pomocy Dziecku to podstawa w rodzicielstwie.

Z tą myślą przygotowałyśmy z ratownikiem medycznym Marcinem Sydorem kurs dla rodziców, którzy chcą zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku. Dla opiekunów dzieci – np. dziadków, opiekunek, którzy na co dzień zajmują się dzieckiem i chcą wiedzieć, jak prawidłowo reagować w razie sytuacji awaryjnych.

Program kursu jest podzielony na 12 lekcji wideo, pod każdą lekcją znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z lekcji, które możesz sobie przypiąć na lodówkę lub schować do portfela. Możesz realizować poszczególne tematy w dowolnej kolejności, w zależności od swoich potrzeb.


pierwsza pomoc dla rodziców

Kurs online to możliwość wracania do już przerobionych treści. Zawsze, gdy masz wątpliwość, czy dobrze zapamiętałeś sekwencję czynności, możesz powrócić do instruktażu w wersji filmowej lub skorzystać z treści zawartych w e-booku lub podsumowaniu lekcji.

Dlatego oferujemy Ci dostęp do kursu na 2 lata – nie żeby zobaczyć go raz, ale by zapoznać się z lekcjami, a potem całą tę wiedzę utrwalić. Solidnie. To jest w Twoim interesie. Ta wiedza może Ci się przydać podczas nieprzewidywalnego zdarzenia.  


kurs online pierwsza pomoc dziekcu


Kupuję kurs w promocji bo wolę być przygotowana!

Niższa cena obowiązuje do 24 czerwca 2022r.

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek